אתה כאן
sideBarרה"ע רון קובי מקדם יחד עם היזם רוי ריטר את חידוש הנחיתות הימיות בכנרת לאחר 77 שנים PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני

minchat_yami2

בשנת 1931 חנכה חברת התעופה Imperial Airwas את קו התעופה מלונדון דרך טבריה להודו * הקו ששימש את המנדט הבריטי פעל בהצלחה לאורך 11 שנים עד 1942  * הטייס ויזם פרויקט מנחת המטוסים בכנרת רוי ריטר: "הקו החדש ינחת בחוף כורסי מלון סטאי ובטבריה * ראש העיר טבריה רון קובי: "אני מברך על הפרויקט, זאת אמירה בעלת משמעות פנטסטית לטבריה עיר הכנרת, נשתף פעולה יחד עם הרשויות הרלוונטיות בהקמת המנחת בטבריה".

במשך שנים רבות עלתה סוגיית הקמת נמל תעופה קטן עם מנחת מטוסים בעיר התיירות הצפונית טבריה כצורך עסקי, תיירותי, שיווקי חיוני מאין כמוהו, אך לאורך השנים בפועל דה פאקטו לא נעשה דבר מהותי בכיוון זה. כפי שפורסם לראשונה בעיתון "ישראל היום", בהודעה ששיגרה השבוע רשות הספנות והנמלים במשרד התחבורה לציבור נמסר כי " בעוד כשבועיים ייחנך קו תעופה חדש שבמסגרתו מטוס ימי מתעתד לפעול במנחת ימי בכנרת כאטרקציה תעופתית ימית חדשה. המטוס ישנע נופשים ממרכז הארץ משדה התעופה שדה דוב וחזרה. קו התעופה החדש מהווה בשורה נפלאה לעשרות אלפי הנופשים הנוהגים לפקוד את הכנרת, עשרות שנים אחרי שהושבת. ראש העיר רון קובי  מקדם יחד עם מי שעומד מאחורי היוזמה  הברוכה, רוי ריטר, הבעלים של בית ספר לטיס ולצניחה חופשית באילת, אשר יפעיל את המטוס הימי גם במנחת ימי במפרץ אילת לצורך טיסות חוויה מעל העיר עם המראה ונחיתה בים האדום.
"ההליכים הביורוקרטיים נמשכו ארבע שנים וחצי. הגורמים ברשויות לא ידעו בהתחלה איך לאכול את הרעיון הזה. במפגש הראשון שלי איתם הם פשוט חייכו, כי הם לא האמינו שאני אעשה את זה, להפתעתי כולם תמכו מאוד ועדיין תומכים ביוזמה, סיפר ריטר בהתרגשות". למרות הפליאה שהביעו הגורמים ברשויות, וותיקי העיר טבריה עדיין זוכרים את המנחת הימי השוקק חיים שפעל בכנרת בתקופת המנדט הבריטי. המטוס הראשון הגיע מאנגליה ונחת בכנרת ב־21 באוקטובר 1931 בקו תעופה שנחנך ע" חברת Imperial Airwas. הנוסעים הועברו מטבריה אל שדה התעופה בצמח ומשם הם המריאו במטוס יבשתי להודו דרך בגדד. "מספרים שכשהמטוס הימי היה מגיע לכנרת, היו סוגרים את כל העסקים בטבריה ורצים לראות את הנחיתה שלו על המים", מוסיף ריטר בחיוך. 

בשנת 1942 התרסק אחד המטוסים הימיים בכנרת בשל סופה עזה שהיתה במקום והמנחת הימי הפסיק את פעילותו. כעת צפויה להתבצע נחיתת הניסיון הראשונה בכנרת כבר בשבוע הראשון של חודש פברואר. הטיסות יגיעו משדה דב שבתל אביב וינחתו באגם במנחת בטבריה ובמנחת במרחק של 300 מטר ממלון סטאי, הסמוך לחוף כורסי שבמזרח הכנרת. במארס, אומר ריטר, צפויות הטיסות להיפתח לקהל הרחב. "המטוס יכול להטיס חמישה נוסעים, אבל בשלב הבא אנחנו רוצים להביא מטוסים שיוכלו לשאת עד שמונה נוסעים", מסכם ריטר.

ראש העיר רון קובי שרואיין בנושא יחד עם רוי ריטר בתוכנית העולם הבוקר עם אברי גלעד והילה קורח בערוץ 13 רשת, אמר במהלך הראיון: "אני מברך על הפרויקט, זאת אמירה משמעותית ומרחיקת לכת עבור טבריה עיר הכנרת. הבריטים נהגו לנחות בכנרת ממש מול הלידו, אנחנו נשתף פעולה ונעבוד בתיאום מלא מול רשות הספנות והנמלים ומול רשות שדות התעופה במשרד התחבורה. מדובר באטרקציה תיירותית חשובה מאוד שתחזק מאוד את הענף המרכזי בטבריה, אנו כרגע בשלב הפיילוט ואני סמוך ובטוח שבתוך זמן קצר האטרקציה הזו תהפוך לפופולארית במיוחד".

בתמונה לעיל: מטוס ימי חונה בכנרת מול גינת הלידו בטבריה בשנות ה 30 (ארכיון) .

minchat_yami1

בתמונה: ראש העיר רון קובי בסמוך למטוס שינחת בקרוב בכנרת בטיסת בכורה.

 

 
מפה תיירותית small_line_02 מסלולי טיול small_line_02 נופשים בחופים