אתה כאן
sideBarמצעד העמים הבינלאומי נערך לראשונה בעיר טבריה . PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני

_____-4

פעילי תנועת March of Life העולמית צעדו עם ניצולי שואה, ותיקי חיילי מלחמת העולם השנייה, חיילי צה"ל שהינם עולים חדשים, סטודנטים, חניכי תנועות הנוער נוער ותושבי העיר יחד במפגן לזיכרון השואה ותמיכה בישראל * יובסט ביטנר, מייסד March of Life:"בימים של אנטישמיות גואה והמשך הירי לישראל העושה כל מאמץ לפגיעה בריבונות הישראלית – אין ספק שזה המקום לצעוד בו. אנחנו כאן כדי שכולם יזכרו ולא ישכחו, לא ניתן להם. אנחנו מזכירים לעולם שמדינת ישראל כאן כדי להישאר לנצח. האמת ההיסטורית צועקת ואנחנו מתנגדים לאנטישמיות ופועלים כנגדה".
 * רה"ע רון קובי: "קיום המצעד בעצם הוא אבן דרך חשובה במאבק הכולל כנגד מיגור התופעה ולמען הפגנת אהבה, אחווה אחדות וסולידריות כלל עולמית למדינת ישראל ולכל מה שהיא מייצגת בעבור העם היהודי בארץ ובתפוצות. המצעד הזה מסמל את הנצחיות של העם היהודי, כעם איתן וחזק הנטוע בארצו. בכוונת עיריית טבריה להפוך את המצעד הזה למסורת קבועה גם בשנים הבאות. אנו באמצעות קיום המצעד בארץ מביעים גם כבוד רב לניצולי שואה ששרדו את התופת, תוך אמירה ברורה שאנו בני הדור השני והשלישי לא נשכח לעולם את מאורעות השואה ונמשיך בכל כוחנו ומרצנו להנחיל את זיכרונה ואת זיכרון הנספים לדורות הבאים.*

ביום חמישי האחרון,  ה-20 ליוני, נערך לראשונה בטבריה מצעד העמים כחלק משיתוף פעולה שהובילו  ראש עיריית טבריה, רון קובי ומנכ"ל העירייה עופר אזרד עם תנועת  march of life. לראשונה צעדו יחד מאות פעילי התנועה שהגיעו מרחבי העולם, ניצולי שואה, ותיקי חיילי מלחמת העולם השנייה, חיילי צה"ל, סטודנטים, חניכי תנועות הנוער ותושבי העיר, צעירים ומבוגרים כאחד. הצעדה נערכה לאורך מסלול שהחל בגן הארכיאולוגי ברחוב הבנים בעיר והסתיים בטקס מרגש ברחבת המדיד בטיילת אלון שכלל נאומי ברכה, קטעי מחול ושירה והרקדה לכלל המשתתפים בהובלת המרקיד יואל אביטן . 

טרם הצעדה נפגשו המשתתפים לטקס מקדים במרכז הצעירים בהובלת מנכ"ל העירייה עופר אזרד. בטקס אותו ריכזו יעל ערן מנהלת קשרי החוץ בעירייה, יואל חדד מנהל מחלקת הקליטה, איציק פורטל מנהל מרכז הצעירים וחן אופיר מנהלת יחידת הנוער, עלו לבמה מצד אחד ניצולי שואה למסור עדות אישית ומצד שני צאצאי פעילים נאצים בתקופת השואה שסיפרו על החוויות המטלטלות שלהם כמי שגדלו כדור שלישי בצל מאורעות השואה. לאחר מספר קטעי מחול ושירה שבוצעו ע"י המשתתפים האורחים, נערכו מעגלי שיח בין המשתתפים ובין נציגי סטודנטים וחניכי תנועות נוער בהובלתו של צביקה מזרחי

ואיילה לפיד. מנכ"ל העירייה עלה לברך את האורחים והעניק תשורות בשם עיריית טבריה וראש העיר לראשי המשלחת.

כ-70 שנה מצעדת המוות האחרונה, הגיעו ארצה צאצאי נאצים שחשפו את עבר המשפחה בתקופת השואה והחליטו לעמוד לצידה של ישראל בצעדות החושפות את סיפוריהם, תומכות בישראל ומתנגדות לאנטישמיות. לטבריה הגיעה משלחת של כ-200 פעילים ממדינות: גרמניה, פינלנד, לטביה, פולין, טיוואן, דרום קוריאה, ארה"ב, קולומביה, הרפובליקה הדומיניקנית, מונגוליה, מוזמביק, ניו זילנד, בריטניה, בוליביה, שוויץ, רוסיה, בריסל, צרפת, פרגוואי, איטליה וישראל. המצעד יצא לפועל בהמשך לפגישה שנערכה לפני כחודשיים בלשכת ראש העיר בטבריה בנוכחות: ראש העיר רון קובי ומנכ"ל העירייה, עופר אזרד.

רון קובי, ראש העיר טבריה בירך את האורחים במהלך הטקס ברחבת המדיד: "אנו מקדמים אתכם בברכת ברוכים הבאים לטבריה, העיר טבריה גאה ביותר לארח לראשונה וליטול חלק פעיל במיזם הבינלאומי המבורך והחשוב הזה, מצעד העמים. אנו עדים בשנים האחרונות במיוחד לתופעה המדאיגה של האנטישמיות ההולכת וגואה באירופה וברחבי העולם, וקיום המצעד בעצם היא אבן דרך חשובה במאבק הכולל כנגד מיגור התופעה ולמען הפגנת אהבה, אחווה אחדות וסולידריות כלל עולמית למדינת ישראל ולכל מה שהיא מייצגת בעבור העם היהודי בארץ ובתפוצות. המצעד הזה מסמל את הנצחיות של העם היהודי, כעם איתן וחזק הנטוע בארצו. אני שמח גם לראות כאן את חיילי וחיילות צה"ל נוטלים חלק פעיל במצעד. בכוונת עיריית טבריה להפוך את המצעד הזה למסורת קבועה גם בשנים הבאות. אנו באמצעות קיום המצעד בארץ מביעים גם כבוד רב לניצולי שואה ששרדו את התופת, תוך אמירה ברורה שאנו בני הדור השני והשלישי לא נשכח לעולם את מאורעות השואה ונמשיך בכל כוחנו ומרצנו להנחיל את זיכרונה ואת זיכרון הנספים לדורות הבאים".

בשנים האחרונות ישנה מגמה ברורה באירופה באנטישמיות ובתקריות שנאת יהודים. מתקפות אלימות, פיגועים, "נאומי שנאה" עולים לפני השטח והפחד להיות מזוהה כיהודי בציבור הפך לנורמה, שוב.   

מתוצאות הסקר של הסוכנות האירופאית לזכויות היסוד, שאספו את המדד הגדול ביותר שנבדק אי פעם (כ-16,300 יהודים לקחו חלק בסקר) עולה תמונה מדאיגה. 90% מהנשאלים קבעו כי האנטישמיות במדינתם החמירה משמעותית ב-5 השנים האחרונות. בנוסף, כלל הנשאלים (קשישים, ילידים ומהגרים חדשים) שזרו באופן בלתי נפרד את האנטישמיות עם דעות כנגד קיומה של מדינת ישראל.   

תנועת "מצעד העמים- March of Life" העולמית נוצרה בעיר טובינגן בגרמניה וקוראת לגרמנים ולתושבי אירופה בכללם לחקור את עבר משפחותיהם ולפעול למען יציאת האמת לאור והמעשים הזוועתיים שעשו הוריהם ומשפחתם בתקופת השואה. בשנת 2007 הוקמה התנועה על ידי ג'ובסט ושרלוט ביטנר, עם ארגון TOS Ministries הגרמני. יחד עם צאצאים של  לוחמי הורמכט, קציני SS וכוחות משטרה, הם ארגנו צעדת זיכרון ופיוס באתרי השואה במסלול הפוך לצעדת המוות בסמוך לטובינגן ושטוטגרט כמהלך סימבולי להחזיר את החיים למסלולם בכיוון הנכון. מטרת תנועת "מצעד העמים" היא להשמיע קול כנגד הגזענות, האנטישמיות ושנאת היהודים בכל רחבי העולם, כל אלה באמצעות קיום צעדות ברחבי העולם לאורך כל ימות השנה.  עד כה צעדו ב"מצעד העמים" מאות אלפי אנשים בכ- 400 ערים ב- 20 מדינות בעולם (באירופה ארצות הברית ואמריקה הלטינית), בשיתוף עם הקהילות היהודיות והנוצריות מכנסיות ומזרמים שונים, כדי להשמיע קול כנגד הגזענות, האנטישמיות ושנאת היהודים. היום הצטרפו אליהן הצעדות בשדרות, כפר סבא וטבריה והארגון מקווה להפוך אותן למסורת. 

קלאודיה קצל, אחת ממארגנות הצעדה: " אנחנו כאן כדי שכולם יזכרו ולא ישכחו, גדלתי בעיירה קטנה בשם טובינגן, כילדה הייתי מאוד קשורה לסבתי. תמיד ששאלתי מה קרה פה היא אמרה לי שלא קרה כאן כלום ואת סבי לא הכרתי, אמרו שלא חזר מהמלחמה. יום אחד גיליתי תמונות עם חיילים נאצים, התחלקתי לחקור וגיליתי שסבי היה בין החיילים שלקחו חלק בטבח באוקרינה, רגע זה היה משמעותי מאוד עבורי ובו החלטתי לעשות הכל למען הזיכרון, כי מאחורי כל מספר שיש על יד הניצולים יש חייל שעשה את המעשה, צריך לספר את הסיפורים כדי שזה לא יקרה שוב. "

יגאל אבן זיו, מנהל פעילות March of Life בישראל הוסיף כי ״המצעד היום בטבריה הוא חלק מהצהרת הסולידריות של אזרחי העולם אוהבי ישראל. יש מי שלמד מההיסטוריה וקורא לא לשכוח, להוציא את האמת לאור ולא לאפשר שהשואה תחזור. הקולות הקוראים לפיוס בין העמים, מאמינים בקיומה של ישראל ומתנגדים לאנטישמיות הם התקווה שלנו לעולם טוב יותר. זו המלחמה שלנו באנטישמיות ברחבי העולם, גם במקומות החשוכים ביותר נשמיע קול, ויחד נהיה אור לעולם".

בתמונה לעיל: משתתפי המצעד במהלך הטקס ברחבת המדיד.

________-6

בתמונה: ראש העיר רון קובי מברך את המשתתפים בטקס בסיום המצעד.

_______-3

בתמונה:  מנכ"ל העירייה עופר אזרד מעניק תשורה לראש המשלחת.

_________-1

בתמונה: חייל צה"ל, עולה חדש נואם בשפה הגרמנית בפני המשתתפים.

___-7

בתמונה: מעגלי שיח בין האורחים, סטודנטים ובני נוער במרכז הצעירים.

_______-2

בתמונה: יואל חדד מנהל מחלקת הקליטה יחד עם החיילים העולים שנטלו חלק במצעד.

 
מפה תיירותית small_line_02 מסלולי טיול small_line_02 נופשים בחופים