אתה כאן
sideBarיצא לדרך מיזם "מקדמים בריאות" לכיתות א' בטבריה של משרד הבריאות במחוז הצפון PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני

m.briaut

שירותי בריאות התלמיד חוזרים לידי משרד הבריאות במחוז הצפון ומערך הטיפול מתעדכן* הילדים יוזמנו לקראת העלייה לכיתה א׳, למפגש יחיד במסגרתו יקבלו את כל סל הבדיקות והחיסונים* המטרה: שמירה על בריאות הילדים העולים לכיתה א׳, ואבחון מוקדם של קשיים* 15% מהילדים מאותרים עם לקות ראייה ו- 7% עם לקות שמיעה* איתור מוקדם יאפשר להקדים את הטיפול ולצמצם את הקשיים עם תחילת הלימודים, מסבירה ד״ר מיכל כהן-דר, רופאת מחוז צפון.

 שירותי בריאות התלמיד חוזרים לידי משרד הבריאות במחוז הצפון, ומאפשרים להציע רצף של רפואה מונעת לילדים מלידה ועד לגיל 18. במסגרת זו, יוצא מחוז הצפון במיזם חדש ראשון מסוגו, בשם ׳מקדמים בריאות לכיתה א׳׳, אשר יחזיר את ילדי העולים לכיתה א׳ למפגש יחיד בטיפות החלב. ילדי גן חובה העומדים לעלות לכיתה א׳ בשנת הלימודים (תשע"ז) יוזמנו למפגש בטיפות החלב ויקבלו "סל השירותים" הכולל בדיקות ראיה, שמיעה, משקל, גובה וחיסונים, הכל במפגש אחד.

על פי תוצאות מחקרים בארץ ובעולם, ל 15 אחוזים מהילדים בגילאים אלה נמצאו לקויות ראייה שונות. לקויות שמיעה נמצאו בכ- 7 אחוז מהנבדקים. ו-21 אחוז מהילדים בכיתה א' נמצאו עודף משקל והשמנה על פי נתוני משרד הבריאות. מחוז צפון מונה   כ- 25 אלף ילדים העולים לכיתה א', ולכן ההערכות הן שמדובר באלפי ילדים, שעבורם התערבות מוקדמת משמעותה טיפול מהיר בקשיים בריאותיים וצמצום הקשיים עם תחילת שנת הלימודים. "היתרון של מיזם זה הוא כפול", אומרת ד"ר מיכל כהן-דר, רופאת מחוז הצפון והוגת הרעיון . "מחד, אנו מבצעים את כל בדיקות הסינון לפני העלייה לכיתה א' ומאידך, במידה ותמצא לקות ניתן יהיה לטפל בה בטרם הכניסה לבית הספר וזו המניעה במיטבה.

 הזימון לטיפות החלב יעשה באמצעות כח אדם ייעודי למיזם. הורי הילדים הרלוונטיים קבלו זימון הכולל תאריך ושעה. כמו כן, ידאג משרד הבריאות לתזכורת במסרון לטלפון הנייד יום לפני המפגש המיועד. בהגיעם למפגש בטיפת חלב, יעברו הילדים בדיקת ראייה על ידי אופטומטריסט מקצועי, ובדיקת שמיעה על ידי אחות. כמו כן, ימדדו משקל וגובה ויינתנו חיסונים אשר על פי ההמלצה, הורדת גיל החיסון משפרת את המצב החיסוני של הילד. במידה וימצאו תוצאות לא תקינות, הילד יעבור בדיקה נוספת ולאחריה יוחלט אם להפנותו לבירור נוסף או שעבר הבדיקה בהצלחה.

בסוף התהליך, שיארך עד שעה וחצי, הילד יקבל תעודה, שי צנוע והמלצה למתכונים של כריך בריא בבית הספר. ראש העיר טבריה יוסי בן דוד שנועד לפגישת עבודה בנושא זה עם מנהלת המחוז במשרד הבריאות לפני מספר חודשים  התייחס למיזם:

"יישר כוח למשרד הבריאות ולרופאת מחוז צפון, ד"ר מיכל כהן-דר על היוזמה והרעיון, מיזם כזה הוא מבורך ובעל חשיבות עצומה וכאן אתה שואל את עצמך איך לא חשבו על זה קודם? מדובר במיזם עם מורכבות לוגיסטית לא פשוטה המצריכה תיאומים רבים. הרעיון שעומד בבסיס המיזם הזה, המאפשר בין היתר לגלות לקויות עוד בטרם חבשו התלמידים את כיסאות הלימוד בכיתות בית הספר, מהווה תרומה רבה לבריאות הילדים, ולסביבתם. אני מאחל לכולם שנת לימודים בריאה ומוצלחת".

בתמונה לעיל: ראש העיר יוסי בן דוד ואנשי מערכת החינוך במהלך ביקור בכיתה א' בבית הספר רעות בפתיחת שנת הלימודים 

 
מפה תיירותית small_line_02 מסלולי טיול small_line_02 נופשים בחופים